Image
[wpb_childpages]

מהן אפשרויות הטיפול בסרטן עור תאי קשקש?

מטרות הטיפול בסרטן העור של תאי הקשקש (cSCC) הן להסיר את הגידול, לשמר את התפקוד ולמנוע נזק לעור. רוב האנשים שאובחנו עם cSCC ניתנים לריפוי על ידי כריתה כירורגית או הסרה של הגידול(ים). ללא טיפול עלולים להתפתח נזקי עור נוספים וסרטן מסכן חיים.

להלן תיאורים של טיפולים מאושרים וזמינים עבור cSCC. חשוב לציין שלא כל אפשרויות הטיפול המתוארות יחולו על כל מצב. רופא העור/הכירורג/האונקולוג יקבעו אילו טיפולים חלים על ה-cSCC שלך.

כריתת גילוח או כריתה כירורגית רגילה
בעזרת טכניקות אלו, הרופא מסיר את הנגע החשוד בעור. ההבדל בין השמות כולל את כמות הרקמה שהוסרה, האם יש צורך בתפרים והאם תתפתח צלקת בולטת. כריתת גילוח היא שטחית או קרובה יותר לפני השטח של העור ובדרך כלל חלה על נגעים זעירים בסיכון נמוך. כריתה כירורגית רגילה מסירה רקמות נוספות, עשויה להזדקק לתפירה, ומייצרת צלקת ניכרת. כריתה סטנדרטית מומלצת כטיפול העיקרי עבור cSCCs בסיכון נמוך. מומלץ גם לבעלי סיכון גבוה או בסיכון גבוה מאוד אם ניתוח מיקרוגרפי של Mohs אינו זמין.

לצורך כריתה, הנגע העורי מוסר על ידי חיתוך העור. כריתה היא הליך מהיר שניתן לבצע במשרד. האזור מורדם בהרדמה מקומית לפני הסרת הנגע. הדימום מופסק מיד עם תמיסה מיוחדת, אם יש צורך נסגר הנגע בעזרת תפרים ואז יחבש הפצע בעזרת תחבושת.

עבור cSCC בסיכון נמוך בקוטר של פחות מ-2 ס”מ, יש להסיר את הנגע יחד עם עוד 4 מ”מ של רקמה המקיפה את הגידול. אם הנגע בסיכון נמוך גדול מ-2 ס”מ, יש צורך ב-6 מ”מ של רקמה המקיפה את הגידול כדי להסיר את כל התאים הסרטניים (עד לשוליים נקיים).

לאחר הסרת הרקמה, הדגימה נשלחת לבדיקה במעבדה, שם היא תוערך כדי לוודא שכל הסרטן הוסר בשולי הגידול. בדוח הפתולוגי, “שוליים נקיים” מצביעים על כך שהגידול מוקף ברקמה נורמלית והוסר כראוי. אם האזורים סביב הגידול אינם מראים תאים בריאים, ייתכן שיהיה צורך לבצע כריתה נוספת (“הרחבה”) כדי לקבל שוליים נקיים. ניתן להמליץ על טכניקות אחרות אם נצפו שוליים חיוביים.
גם עם שוליים נקיים, ייתכן שהכירורג ימליץ על מעקב שגרתי לאחר ההסרה. במקרים מסוימים, שחזור, תיקון רקמות או השתלת עור מתבצעים לאחר השגת שוליים נקיים.

ניתוח מיקרוגרפי של מוהס – Mohs
ניתוח Mohs הוא אפשרות הטיפול המועדפת עבור אנשים עם cSCC בסיכון נמוך, בסיכון גבוה ובסיכון גבוה מאוד, מכיוון שהוא מאפשר לרופאים להגיע להסרה מלאה של כל התאים הסרטניים שנצפו. עבור cSCCs מוגבלים לעור, תוצאות ניתוח Mohs מראות הישנות נמוכה של הסרטן באופן משמעותי בהשוואה לכריתה רגילה. Mohs משפר את התוצאות של הסרת כל תאי הגידול הקיימים מכיוון שהתהליך דורש בדיקה חוזרת מתמשכת של הרקמה. למרות שמדובר בטכניקה מעולה, היא דורשת מומחה מוסמך, והיא לא מתאימה בכל המקרים.

ניתוח Mohs כולל הסרת שכבות דקות של עור, שכבה אחת בכל פעם ובדיקת כל שכבה תחת מיקרוסקופ כדי לקבוע אם נותר סרטן. Mohs משלבת תהליך שבאמצעותו הרקמה שהוצאה בניתוח ממופה בקפידה, מקודדת בצבע ונבדקת מיקרוסקופית. קצוות הרקמה הממופים ותת-השטח נבדקים לאחר מכן תחת מיקרוסקופ כדי לקבוע אם אזורים אלה מכילים תאים נורמליים או סרטניים. אם מופיעים תאים סרטניים, המפה מציינת את האזור הדורש הסרת רקמות נוספת. כריתה עתידית תגיע רק מאתר זה, ותחסוך הסרה של רקמה בריאה. נלקחת שכבה נוספת, והתהליך חוזר על עצמו. ניתוח Mohs הושלם ברגע שקצוות הרקמה ותת-השטח נעדרים תאים סרטניים.

טיפול בקרינה
קרינה כוללת ריכוז קרן אנרגיה על הגידול. הקרינה העזה תגרום לנזק מסיבי בתוך התאים הסרטניים, שיוביל למותם. סוג זה של טיפול ניתן על ידי מומחה קרינה בבית חולים או במרכז טיפול ועשוי להימשך שישה שבועות או יותר. לוחות הזמנים של טיפולי הקרנות משתנים בין המטופלים, והטיפול יכול להתרחש מדי יום או 2-4 טיפולים בשבוע, בהתאם לכל מקרה.

ניתוח או כריתה עדיפים להסרת CSCC על העור, אך ניתן להשתמש בקרינה כטיפול ראשוני ל-cSCC בסיכון נמוך, בסיכון גבוה ובסיכון גבוה מאוד. נדרשת זהירות בשימוש בטיפול זה מכיוון שהוא מגביר את הסיכון לפתח סרטן עור משני בשדה הקרינה. עלולות להיגרם גם השלכות קוסמטיות גרועות, כמו שינויים בפיגמנטציה של העור, התרחבות של כלי דם, כיבים שאינם מתרפאים, מוות של רקמות וצלקות. טיפול בקרינה אינו מתאים לאנשים בעלי נטייה גנטית לסרטן העור מכיוון שהקרינה עלולה לגרום לסרטן.

אם מתגלים שוליים חיוביים עם תאי גידול לאחר הניתוח, ניתן להמליץ על טיפול בקרינה כטיפול “משלים” מכיוון שהוא משפר את תוצאות הטיפול. טיפול בקרינה עשוי לשמש לחולים שאינם יכולים לעבור ניתוח או שיש להם מחלה שארית כאשר ניתוח נוסף אינו אפשרי. אונקולוג קרינתי יקבע בכל מקרה את האפשרויות המתאימות לטיפול בקרינה.

טיפולים טרום סרטניים
בחולים עם טרום סרטן cSCC, הנקראים actinic keratoses, ישנן אפשרויות רבות לטיפול מקומי. אלה כוללים את האפשרויות שלהלן.

5-fluorouracil הוא משחה כימותרפית. לסרטן העור, ניתן למרוח אותו כקרם מקומי ישירות על העור פעמיים ביום כדי להרוס קרטוזות אקטיניות. 5-fluorouracil היא שיטה לא פולשנית ולא מעוותת להרוג תאי סרטן העור. החומר הפעיל נספג על ידי התאים הסרטניים, ה”סוברים” ש-5-fluorouracil הוא תרכובת שהם צריכים כדי להרכיב DNA. התאים הסרטניים אינם יכולים להשתמש ב-5-fluorouracil לייצור DNA וימותו.
5-fluorouracil/calcipotriol (calcipotriene) היא תערובת משחות מקומית של קרם 5-fluorouracil ו-calcipotriene. קלציפוטריול היא נגזרת של ויטמין D ומדווחת כמשפרת את מערכת החיסון. בהשוואה לקרם 5-fluorouracil, התערובת מפחיתה את משך זמן הטיפול משבועות לימים ומשפרת את היעילות. מספר קטן של חולים דיווחו על צריבה, עקצוץ ופריחה עם Calcipotriene. בסך הכל, המשחה המשולבת מפחיתה גירוי ודלקת בהשוואה לקרם 5-fluorouracil ללא Calcipotriol.

Imiquimod היא תרופה המפעילה ומגבירה את מערכת החיסון. על ידי יצירת תגובה של מערכת החיסון באתרי עור שבהם הוא נמרח חיצונית, Imiquimod מביא למוות של תאים טרום סרטניים. היישום עשוי להיות מספר פעמים בשבוע למשך עד שישה שבועות, בהתאם למקרה. יישומים מסוימים של imiquimod עשויים להימשך זמן רב יותר. העור עלול להגיב עם פריחה, צריבה או כאב במקום היישום.

טירבניבולין הוא פתרון מקומי לטיפול בקרטוזיס אקטינית בפנים ובקרקפת. המטרה היא למנוע מנגעים אלו להתפתח ל-cSCC פולשני. טירבניבולין נמרח פעם ביום במשך חמישה ימים רצופים וכך מונע מהתאים הסרטניים להתחלק והם ימותו בסופו של דבר. חלק מהאנשים יחוו התקלפות קלות, פריחה או כאב במקום היישום.
Diclofenac הוא חומר אנטי דלקתי לא סטרואידי שמשמש להפחתת כאב ודלקת. הוא נמרח כמשחה פעמיים ביום למשך 60-90 ימים לטיפול מקומי בקרטוזות אקטיניות. חלק מהמטופלים יחוו גירוי בעור במקום היישום. הדרך שבה תרופה זו פועלת טרם הובנה לחלוטין, אך ככל הנראה נובעת מיכולתה להפחית תהליכים דלקתיים בתאים.
פילינג כימי עם חומצה טריכלורואצטית עשוי להתאים לאנשים עם קרטוזות אקטיניות נרחבות על הפנים והקרקפת. טיפול זה צריך להתבצע על ידי איש מקצוע ויגרום לשכבת העור העליונה לרדת. הרופא עשוי לתת לך תרופות הרגעה ותרופות כאב קלות לפני מריחת חומצה טריכלורואצטית על האזור. השפעות הפילינג יגרמו לגירוי ואדמומיות בעור הפנים למשך עד חודש. לאחר ריפוי פצעים, חלק מהמטופלים מדווחים על תוצאות קוסמטיות משופרות בנוסף להסרת הנגע.

טיפול פוטודינמי משלב רפואה עם אור כדי להרוג את תאי הגידול. בחלק הראשון של טכניקה זו, נקבעת תרופה שבהמשך תגרום לרגישות של התאים הסרטניים לאור. דוגמאות לתרופה זו כוללות חומצה 5-aminolevulinic ונתרן פורפימר. לוקח יום או יומיים לתאי הסרטן לספוג את התרופה. לאחר מכן, אור עם אורך גל מסוים של אנרגיה ממוקד ב-cSCC. תהליך זה יוצר רדיקלי חמצן חופשיים רעילים בתוך התאים הסרטניים, אשר הורג אותם. גידולים שטחיים (אלה שהם קטנים ו/או לא עמוקים) הם אידיאליים לטיפול זה. אור אינו יכול לחדור לגידולים עמוקים או גדולים.

תרופות לסרטן עור תאי קשקש אזורי וגרורתי
שני הטיפולים הנפוצים ביותר המאושרים וזמינים עבור cSCC אזורי וגרורתי הם Cemiplimab (Libtayo) ו-Pembrolizumab (Keytruda). שניהם טיפולים מערכתיים (כאלה שמתפשטים בכל הגוף לטיפול בסרטן) ועשויים להיות משולבים עם סוגים אחרים של טיפול.

Cemiplimab (Libtayo) היא תרופה תוך ורידית המיועד לטיפול בחולים עם cSCC שהתפשט אזורי או cSCC גרורתי שאינם מועמדים לניתוח או הקרנות. Cemiplimab היא תרופה המיועדת ליצור תגובה של מערכת החיסון לתאי הגידול. תרופה זו מאושרת לסוגים אחרים של סרטן עור וסרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים. Cemiplimab ניתן במרפאה או בבית חולים כעירוי תוך ורידי במשך 30 דקות. ניתן להשתמש בה כל שלושה שבועות עד שנתיים. אם תרופה זו נלקחת לבד, תגובות הלוואי השכיחות ביותר כוללות פריחה, גירוד, שלשולים, עייפות, כאבי שרירים/מפרקים ו/או תפקוד לקוי של בלוטות אנדוקריניות. אזהרות הנלוות לתרופה זו כוללות אפשרות של תגובות דלקתיות חמורות שעלולות להיות מסכנות חיים, תגובה במהלך העירוי ורעילות לעוברים. לא ניתן להשתמש ב-Cemiplimab בהריון או בהנקה, ויש להקפיד על כל האמצעים למניעת הריון.

Pembrolizumab (Keytruda) היא תרופה לווריד המאושרת לטיפול בחולים עם cSCC חוזר או גרורתי או cSCC מתקדם מקומי, שאינו ניתן לריפוי על ידי ניתוח או הקרנה. התרופה ניתנת על ידי צוות רפואי במרפאה או בבית חולים במינון של 200 מ”ג כל שלושה שבועות או 400 מ”ג כל שישה שבועות עד שנתיים. תרופה זו ניתנת לחולים עם סוגי סרטן רבים אחרים. Pembrolizumab מגבירה את פעילות מערכת החיסון, ומאפשרת לה לזהות את תאי הסרטן, להפעיל תאי חיסון אחרים לשם חיסול הגידול. תופעות הלוואי של תרופה זו דומות בדרך כלל לתגובות אלרגיות קלות ודלקת בגלל גירוי המערכת החיסונית ועשויות לכלול פריחה בעור, בעיות מעיים או באיברים אחרים וכן תופעות חריגות בזמן העירוי. בדרך כלל, אלה קלים אך עלולים לגרום להפסקת התרופה.

ניסויים קליניים
בהתאם לסוג ה-cSCC שלך, ניסוי קליני מתאים עשוי להיפתח וכדאי לשקול אפשרות להצטרפות למחקר יחד עם האונקולוג. ניסויים קליניים הם מחקרים ניסיוניים שבודקים גישה או טיפול חדש בהנחיית רופאים ווועדת ביקורת רפואית. ניסויים אלה הם אופציונליים לחלוטין עבור חולים. אם טיפולים נוכחיים ומאושרים אינם מטפלים ביעילות בסרטן שלך, ייתכן שכדאי לחקור אפשרויות ניסוי קליני.

מהו ניסוי קליני ?
ניסויים קליניים הם מחקרים קליניים הכוללים משתתפים אנושיים. ניסויים אלה מעריכים עד כמה התערבות – תרופה, מכשיר, פרוצדורה, מערכת אספקה, אסטרטגיה לשינוי התנהגותי וכו’ – עובדת על בני אדם. ניסויים קליניים חיוניים כדי ללמוד יותר על סרטן ומחלות אחרות וכיצד למנוע או לרפא אותם.

אחד הסוגים העיקריים של ניסויים קליניים הוא ניסויים טיפוליים, הבודקים טיפולים חדשים, שילובי תרופות או גישות לניתוח או טיפול בהקרנות. ניסויים אלו הם חיוניים עבור חולים שאובחנו עם סרטן מכיוון שהם מציעים תקווה לתוצאות טובות יותר ואיכות חיים משופרת. על ידי השתתפות בניסויי טיפול, למטופלים יש גישה לטיפולים מתקדמים שאולי לא יהיו זמינים באמצעות טיפול סטנדרטי.

בניסויים טיפוליים, חוקרים מעריכים בקפידה עד כמה עובד הטיפול על בני אדם על ידי ניטור השפעותיו על התוצאות הבריאותיות של החולים. תהליך זה עוזר לקבוע אם טיפול חדש בטוח ויעיל בטיפול במחלה או מצב ספציפי. באמצעות בדיקות וניתוח קפדניים, חוקרים יכולים לאסוף ראיות כדי לתמוך באישור טיפולים חדשים על ידי רשויות רגולטוריות כגון מינהל המזון והתרופות (FDA).

מחקרים קליניים ממלאים תפקיד חיוני בקידום מדע הרפואה על ידי בחינת גישות חדשניות לניהול מחלות כמו סרטן. על ידי בדיקת תרופות או טיפולים חדשים במסגרות קליניות, החוקרים יכולים לזהות פריצות דרך פוטנציאליות שעשויות להוביל לשיעורי הישרדות טובים יותר או לשיפור איכות החיים של החולים. בנוסף, מחקרים קליניים מסייעים לספקי שירותי בריאות להתאים תוכניות טיפול מותאמות אישית המבוססות על צרכי המטופל ותגובותיו לטיפול.